Zrútila sa časť steny hradu

Na hrade Gýmeš nad obcou Jelenec sa zrútila časť steny hradu. Zrúcanina hradu v pohorí Tribeč neďaleko Nitry je vyhľadávaným cieľom turistov.

Upozorňujeme návštevníkov hradu, aby sa z dôvodu masívnej deštrukcie palácovej steny na južnom nádvorí hradu v záujme vlastnej bezpečnosti nezdržiavali v mieste deštrukcie. Pri prechode do ďalších častí hradu odporúčame nevyužívať prechodový tunel medzi južným nádvorím a hradným jadrom, ale chodník vedúci cez bastión a ďalej popri hranolovej veži,” upozorňujú členovia Občianskeho združenia CASTRUM GHYMES, ktoré sa usiluje zachrániť zvyšky hradu pre ďalšie generácie.

Podľa Dominiky Bošiakovej z občianskeho združenia bola stena hradu už dlhé roky značne vyklonená s vážnymi statickými poruchami v päte múru. “Určitú deštrukciu sme očakávali, pretože práve pre vyklonenie múru nebola jeho záchrana možná. Očakávali sme, že časť steny spadne, no nikto nečakal, že to bude v takomto veľkom rozsahu.” Rozsah deštrukcie, jej následky a stabilitu zvyšku steny a terénu musia posúdiť odborníci.

zrutena_cast_hradu_gymes

Občianske združenie zaoberajúce sa záchranou zvyškov hradu Gýmeš funguje od novembra 2011. Vlani získalo finančnú podporu na dva projekty, ktoré počas roka na hrade Gýmeš realizovalo. Sezóna sa začala prácami na konzervácii muriva a záklenku v kaplnke sv. Jána a tiež sanácii kaverny v päte vonkajšej plenty severného hradbového múru. Práce pod hlavičkou projektu “Zachráňme spolu hrad Gýmeš” podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii PONTIS. Hlavným ťažiskom sezóny bol projekt “Workshopy na hrade Gýmeš 2013”, realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Jeho cieľom bola záchrana vzácnej gotickej hradnej brány.

zrutena_cast_gymes
Časť hradu ktorá sa zrútila je vyznačená červenou farbou. (zdroj: https://www.facebook.com)

Členom združenia sa v spolupráci s pracovníkmi Archeologického ústavu SAV podarilo vlani odkryť viaceré stavebné fázy tejto pôvodne prejazdnej vežovej brány, ktorá od prvej polovice 14. storočia slúžila ako hlavný vstup do hradu. Neskôr, v priebehu renesančných prestavieb, bol kvôli zvýšeniu obranyschopnosti hradu hlavný vstup presunutý do nového južného predhradia a priestor pred bývalou bránou bol začlenený do predsunutej línie delostreleckého opevnenia. Samotný objekt vežovej brány splynul s blokom hospodárskych budov a dnes sa pomaly rozpadáva, skonštatoval počas archeologického výskumu Andrej Košút z občianskeho združenia.

zrutena cast hradu
Zrútená časť hradu (zdroj: https://www.facebook.com)

(zdroj: http://www.netky.sk/)