Obnova hradu Gýmeš

Občianske združenie Castrum Ghymes bolo zaregistrované na MV SR dňa 30.11.2011. Združenie  započalo v apríli tohto roku už svoju druhú sezónu na hrade Gýmeš v rámci samostatnej existencie. Po minuloročnom skromnejšom štarte, kde všetky práce financovali z vlastných prostriedkov, boli v roku 2013 podporený hneď v dvoch projektoch, čo im umožnilo naplno rozbehnúť plánované aktivity zahŕňajúce ako murovanie tak aj archeologický výskum.

Ako nás informoval Andrej Košút z občianskeho združenia Castrum Ghymes sezónu otvorili prácami na konzervácii muriva a záklenku v kaplnke sv. Jána a tiež sanácii kaverny v päte vonkajšej plenty severného hradbového múru. Oba spomínané úseky muriva boli vážne poškodené a hrozilo ich zrútenie, dnes sú obe realizácie našťastie krátko pred dokončením. Práce pod hlavičkou projektu „Zachráňme spolu hrad Gýmeš” podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii PONTIS.

obnova gymes
Obnova hradu Gýmeš

Hlavné ťažisko tejto sezóny však predstavuje projekt „Workshopy na hrade Gýmeš 2013″, realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, ktorý má za cieľ záchranu vzácnej gotickej hradnej brány. Pred pár dňami tu ukončili už druhú veľkú brigádu, v rámci ktorej prebiehal archeologický výskum v polohe vstupu do tohto objektu.

V spolupráci s pracovníkmi Archeologického ústavu SAV sa nám podarilo odkryť viaceré stavebné fázy tejto pôvodne prejazdnej vežovej brány, ktorá od 1. polovice 14. stor. slúžila ako hlavný vstup do hradu. Až neskôr, v priebehu renesančných prestavieb, bol kvôli zvýšeniu obranyschopnosti hradu hlavný vstup presunutý do nového južného predhradia a priestor pred bývalou bránou bol začlenený do predsunutej línie delostreleckého opevnenia, nakoniec tu vyrástla delová bašta. Samotný objekt vežovej brány splynul s blokom hospodárskych budov a dnes sa pomaly rozpadáva” dodáva Košút.

Spomínaný archeologický výskum však nebol samoúčelný, OZ Castrum Ghymes naň plánuje v nasledujúcich týždňoch až mesiacoch nadviazať obnovou dnes silne deštruovaného vstupu do objektu, nasledovať bude aj doplnenie klenby na prvom podlaží a úplná obnova klenby na druhom podlaží veže.

Obnova hradu Gýmeš
Obnova hradu Gýmeš

Zapojiť sa do prác môže každý, informovať o termínoch sa môžete na našej Facebook stránke alebo na castrum.ghymes@gmail.com. Pre návštevníkov máme pripravené aj informačné letáky o hrade a pohľadnice” uzatvára Andrej Košút.

OZ Castrum Ghymes pôsobí na hrade Gýmeš od novembra 2011. Aktivity združenia sa zameriavajú na prácu s dobrovoľníkmi či študentami archeológie, histórie, prípadne architektúry, samozrejme pod vedením odborníkov a dozorom KPÚ v Nitre. Realizujú ich počas osobného voľna, cez víkendy či počas dovoleniek.

Obnova hradu Gýmeš
Obnova hradu Gýmeš

“Nie sme ale žiadny začiatočníci. Na záchrane hradu Gýmeš sa naši zakladajúci členovia a väčšina sympatizantov zúčastňovali od rokov 2008-2009 pod vedením občianskeho združenia Leustach. Pre nás je hrad Gýmeš srdcovou záležitosťou, čo nakoniec viedlo k založeniu samostatného združenia. Dúfame, že sa nám podarí zachrániť z tejto impozantnej ruiny čo najviac!”

Informácie o oprave hradu za posledné roky nájdete na týchto podstránkach:  Oprava 2016, Oprava 2018

Zdroj: www.zitava.sk, OZ CASTRUM GHYMES, Hrvatska.sk, Profi-Ohrievace.sk

Komentovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *