Občianske združenie Castrum Ghymes

Castrum GhymesNa hrade Gýmeš pôsobia členovia združenia približne od roku 2007, pôvodne pod hlavičkou občianskeho združenia Leustach. To zastrešovalo dobrovoľnícke aktivity na hrade do novembra 2011, kedy došlo k vzniku samostatného združenia. Aktivity sú organizované dobrovoľníkmi s dlhoročnou praxou v obnove torzálnej architektúry, výskumy a odborné vedenie zastrešujú odborníci na architektúru, statiku či archeológiu.

Cieľom združenia je záchrana národnej kultúrnej pamiatky hradu Gýmeš.

  • staticky zabezpečiť jeho ohrozené časti, postupne zvýšiť bezpečnosť pohybu návštevníkov hradu
  • starostlivosť a ochrana prírodného prostredia na hrade a okolí
  • podpora a rozvoj cestovného ruchu, zviditeľnenie historického významu regiónu
  • vydávanie informačných katalógov, letákov a pohľadníc

Dlhodobým cieľom združenia je statické zabezpečenie a konzervácia murív hradu v torzálnom stave, prípadne čiastočná obnova vybraných deštruovaných častí murív či istá forma zastrešenia vybraných objektov, pokiaľ budú tieto zásahy podložené výskumami a schválené odborníkmi. Nakoľko hrad je v havarijnom stave, združenie sa v súčastnosti zameriava najmä na sanáciu kaverien najviac ohrozujúcich statiku jednotlivých hradných objektov a záchranu ohrozených architektonických prvkov a detailov. Tieto zásahy sú v súčastnosti vzhľadom na rýchlosť postupu rozpadu hradnej zrúcaniny uprednostnené pred komplexnejšou obnovou vybraných častí hradu.

Pri konzervácii murív sa snažíme používať tradičné stavebné technológie a postupy. Ako pojivo sa používa výhradne vápenná malta bez prídavky cementu s použitím aditív ako trassová múčka a drvená tehla priamo z hradu zlepšujúce kvalitu malty.

Castrum Ghymes
Castrum Ghymes

Práce boli tento aj minulý rok financované z dotačného programu Obnovme si svoj dom Ministerstva kultúry SR, z grantu od Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis, 2 percent z daní a darov súkromných osôb. Tieto financie boli použité prevažne na nákup náradia, ochranných pomôcok, materiálu a zabezpečenie financovania archeologického výskumu.

 

Ak chcete pomôcť hradu prosím venujte 2% na správnu vec: http://www.dvepercenta.sk/

 

Zdroj informácií “OZ CASTRUM GHYMES”.

email: castrum.ghymes@gmail.com
web: http://hrad-gymes.rajce.idnes.cz/

Facebook Fanpagehttps://www.facebook.com/

 

Castrum Ghymes

Castrum Ghymes

Castrum Ghymes

obnova hradu gymes(pred a po oprave)

obnova hradu gymes(dalšie foto na porovnanie – parkanový múr pod hranolovou vežou, realizácia 2014-2015)

Komentovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *