Obnova starodávných tradícií

Zaujímavé podujatie si pripravilo občianske združenie Forgach de Ghymes spolu s Obcou Jelenec. Obnovia starodávnu tradíciu púte na hrad Gýmeš.

Už druhého augusta 2014 o 11. hodine sa na zrúcanine hradu Gýmeš uskutoční 5. ročník obnovenej starodávnej tradície. „Túto tradíciu pútí založil Pavol Forgáč v polovici 18. storočia, pričom zaviedol aj zvyk vítania hostí tzv. lopatovým tancom, t.j. štyrmi údermi lopatou po zadnej časti tela. Išlo o psychologický moment, aby si každý zapamätal, že tam bol,“ informuje za OZ Forgach de Ghymes Miroslav Eliáš.

gymes2zdroj: tripzone.cz

Obnovia historickú tradíciu Tradíciu, ktorá sa praktizovala do začiatku 19. storočia obnovilo OZ Forgach de Ghymes po 200 rokoch v roku 2010. Na hrad Gýmeš sa turisti môžu dostať viacerými cestami, preto je výstup individuálny a nie je riadený ako procesiová púť z obce. Podujatie obohatia členovia dobového spolku Hereditas Patrum z Topoľčian a jedinečný hudobný súbor Musicantica Slovaca z Mojmíroviec.

Návštevníkom bude prezentovaná i kniha Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov, z pera Miroslava Eliáša, rodového historika Forgáchovcov. „Spoluúčastní budú i poľovníci z Jelenca, s ktorými si pripomenieme 160. výročie vypustenia danielej zveri v Tribeči. Po návšteve hradu neobíďte Múzeum rodu Forgáč v jeleneckom kaštieli, ktoré prezentuje tento šľachtický rod v dejinách Slovenska,“ informuje Miroslav Eliáš.

Na hrad Gýmeš sa turisti môžu dostať viacerými cestami, preto je výstup individuálny a nie je riadený ako procesiová púť z obce. Podujatie obohatia členovia dobového spolku Hereditas Patrum z Topoľčian a jedinečný hudobný súbor Musicantica Slovaca z Mojmíroviec. Návštevníkom bude prezentovaná i kniha Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov, z pera Miroslava Eliáša, rodového historika Forgáchovcov. Spoluúčastní budú i poľovníci z Jelenca, s ktorými si pripomenieme 160. výročie vypustenia danielej zveri v Tribeči. Po návšteve hradu neobíďte Múzeum rodu Forgách v jeleneckom kaštieli.

Zdroj: www.nitra.dnes24.sk , www.jelenec.sk